EAMCET CODE: TKEM
EEE TIME TABLE

TEEGALA KRISHNAREDDY ENGINEERING COLLEGE

Medbowli, Meerpet, Saroornagar, Hyderabad-97

DEPARTMENT OF ELECTRICAL AND ELECTRONICS ENGINEERING

Time Table for academic year 2012-2013

DEEE: I Year A Section                                                                                  Room No. 203 NB

PERIOD

DAY

09.40-10.30

10.30-11.20

11.20-12.10

12.10-01.00

1.00-1.50

01.50-02.40

2.40-3.30

03.30-04.20

MONDAY

Engg Physics ( D.Sai Bhavani)

MECH WORKSHOP (Jamalluddin)

L

U

N

C

H

SEMINAR ( A.Manjula)

Engg Chemistry( M.T.Laxmi)

BEE ( Y. Swetha)

TUES DAY

ENG – I( T. Prasanna Kumari)

IT WORKSHOP ( B.Narsingham / M.Ramu)

ENGG DRAWING ( K.Phanindar Kumar)

WEDNESDAY

ELECTRICAL WORKSHOP (A. Manjula)

BEE ( Y. Swetha)

Engg Physics ( D.Sai Bhavani)

ENGG M-I ( M.Adi laxmi)

Engg Physics ( D.Sai Bhavani)

THURSDAY

BEE ( Y. Swetha)

ENGG DRAWING ( J.Nalini Kumari)

ENGG M-I ( M.Adi laxmi)

Engg Chemistry( M.T.Laxmi)

BEE ( Y. Swetha)

FRIDAY

ENG – I( T. Prasanna Kumari

Engg Physics ( D.Sai Bhavani)

Engg Chemistry( M.T.Laxmi)

ENGG M-I ( M.Adi laxmi)

PHYSICS/CHEMISTRY LAB ( D.Sai Bhavani / M.T.Laxmi)

SATURDAY

Engg Chemistry( M.T.Laxmi)

ENGG M-I ( M.Adi laxmi)

SEMINAR ( A.Manjula)

BEE ( Y. Swetha)

BEE ( Y. Swetha)

ENGG M-I ( M.Adi laxmi)

Sports

PERIOD

DAY

09.40-10.30

10.30-11.20

11.20-12.10

12.10-01.00

1.00-1.50

01.50-02.40

2.40-3.30

03.30-04.20

MONDAY

Engg Chemistry( M.T.Laxmi)

--------------------IT WORKSHOP---------               (M.Ramu/S.Markandeyulu)

L

U

N

C

H

Engg Physics ( D.Sai Bhavani)

ENG-I (N.Phani Kumar)

Engg Physics ( D.Sai Bhavani)

TUES DAY

ENGG M-I ( M.Adi laxmi)

MECHANICAL WORKSHOP

( Jamalluddin)

ELECTRICAL WORKSHOP

( A.Manjula)

WEDNESDAY

Engg Physics ( D.Sai Bhavani)

BEE ( Y. Muni Babu)

ENGG M-I ( M.Adi laxmi)

ENGG CHEMISTRY

ENGG DRAWING ( Bhagya Lakshmi)

THURSDAY

Engg Physics ( D.Sai Bhavani)

ENG-I (N.Phani Kumar)

BEE ( Y. Muni Babu)

BEE ( Y. Muni Babu)

Engg Chemistry( M.T.Laxmi

ENG-I (N.Phani Kumar)

SEMINAR ( A.Manjula)

FRIDAY

BEE ( Y. Muni Babu)

ENGG DRAWING

( K.Phanindar Kumar)

ENGG M-I ( M.Adi laxmi)

BEE (Y.Muni Babu)

Sports

SATURDAY

BEE ( Y.  Muni Babu )

Seminar (A.Manjula)

Engg Chemistry( M.T.Laxmi)

 

ENGG M-I ( M.Adi laxmi)

PHYSICS/CHEMISTRY LAB

( D.Sai Bhavani/M.T.Laxmi)

DEEE: I Year B Section                                                                                  Room No. 204 NB

 

DEEE: IV Semester                                                                                  Room No. 106

 

 

Day/Time

9.40-10.30

10.30-11.20

11.20-12.10

12.10-1.00

L

U

N

C

H

1.50-2.40

2.40-3.30

3.30-4.20

Monday

PS-I (A.Manjula)

DE (K.Swetha)

GME (B.Ambalal)

EE Drawing (K.Suresh)

Tuesday

EIE (Y.Muni Babu)

AC M/C Lab – I / DE Lab (K.Suresh / K.Swetha)

Seminar (K.V.Dhana Lakshmi)

EIE (Y.Muni Babu)

AC M/C-I (K.Suresh)

Wednesday

DE (K.Swetha)

Eng (B.Rajeshwari)

PS –I (A.Manjula)

EE Drawing (K.Suresh)

Thursday

EIE (Y.Muni Babu)

AC M/C Lab – I / DE Lab (K.Suresh / K.Swetha)

PS-I (A.Manjula)

GME (B.Ambalal)

Friday

PS – I (A.Manjula)

EIE (Y.Muni Babu)

AC M/C – I (K.Suresh)

GME (B.Ambalal)

Eng(B.Rajeshwari)

DE (K.Swetha)

Saturday

AC M/C – I (K.Suresh)

GME (B.Ambalal)

Eng (B.Rajeshwari)

Seminar

(K.V.Dhana Lakshmi)

PS-I (A.Manjula)

DE (K.Swetha)











 

 

 

 

B.Tech: I Year  A Section                                                                             Room No.  201(NB)

PERIOD

DAY

09.40-10.30

10.30-11.20

11.20-12.10

12.10-01.00

1.00-1.50

01.50-02.40

2.40-3.30

03.30-04.20

MONDAY

MM (K.

Saritha)

EP (B.Gayathri)

EC(N. Hussain Basha)

Eng (G.Padmavathi)

L

U

N

C

H

CPDS(M.shilpa)

M-I (Y. V. Seshagiri Rao)

TUES DAY

EP (B.Gayathri)

C & DS Lab (M.shilpa)

EC(N. Hussain Basha)

MM (K.

Saritha)

Eng (G.Padmavathi)

WEDNESDAY

MM (K.

Saritha))

ED (E.Gowthami)

M-I (Y. V. Seshagiri Rao)

EC(N. Hussain Basha)

EP (B.Gayathri)

CPDS(M.shilpa)

THURSDAY

Eng (G.Padmavathi)

M-I (Y. V. Seshagiri Rao)

MM (K.Saritha)

English Lab(G.Padmavathi)

FRIDAY

M-I (Y. V. Seshagiri Rao)

ITWS Lab (B. Ambalal / K. Swathi)

Phy / Che Lab  ( B. Gayathri /N. Hussain Basha)

SATURDAY

CPDS(M.shilpa)

EDP (Drawing Hall) (E.Gowthami)

Library( Y. Swetha)

M-I (Y. V. Seshagiri Rao)

CPDS(M.shilpa)











 

B.Tech: I Year  B Section                                                                         Room No. 202(NB)

PERIOD

DAY

09.40-10.30

10.30-11.20

11.20-12.10

12.10-01.00

1.00-1.50

01.50-02.40

2.40-3.30

03.30-04.20

MONDAY

CPDS(M.shilpa)

MM (K.

Saritha)

EP (B.Gayathri)

L

U

N

C

H

Library (L.Veeranjaneyulu)

M-I (Y. V. Seshagiri Rao)

Eng (G.Padmavathi)

TUES DAY

Eng (G.Padmavathi)

EC(N. Hussain Basha)

MM (K.

Saritha)

ED (E.Gowthami)

M-I (Y. V. Seshagiri Rao)

WEDNESDAY

Eng (G.Padmavathi)

Phy / Che Lab  ( B. Gayathri /N. Hussain Basha)

English Lab(G.Padmavathi)

THURSDAY

CPDS(M.shilpa)

C & DS Lab (M.shilpa)

M-I (Y. V. Seshagiri Rao)

EC(N. Hussain Basha)

MM (K.

Saritha)

FRIDAY

CPDS(M.shilpa)

M-I (Y. V. Seshagiri Rao)

MM (K.

Saritha)

EP (B.Gayathri)

EDP (Drawing Hall) (E.Gowthami)

SATURDAY

EC(N. Hussain Basha)

EP (B.Gayathri)

CPDS(M.shilpa)

M-I (Y. V. Seshagiri Rao)

ITWS Lab (B. Ambalal / K. Swathi)

 

 

B.Tech: II Year  II Semester                                                                      Room No. 501

Day/Time

9.40-10.30

10.30-11.20

11.20-12.10

12.10-1.00

L

U

N

C

H

1.50-2.40

2.40-3.30

3.30-4.20

Monday

E.C (D.K.Ranganath)

EM-II (D.Sai Prabhakar Rao)

PS-I(L.Veeranjaneyulu)

N.T (K.Varuna)

AC M/C LAB / ECS LAB (D.Sai Prabhakar/ S.Srikanth)

Tuesday

STLD (O.Nageshwaramma)

PS-I (L.Veeranjaneyulu)

E.C (D.K.Ranganath)

EM-II (D.Sai Prabhakar Rao)

MEFA (M.Vijaya Lakshmi)

E.C (D.K.Ranganath)

Wednesday

STLD (O.Nageshwaramma)

N.T (K.Varuna)

PS-I (L.Veeranjaneyulu)

E.C (D.K.Ranganath)

AC M/C LAB / ECS LAB (D.Sai Prabhakar/ S.Srikanth)

Thursday

EM-II (D.Sai Prabhakar Rao)

STLD (O.Nageshwaramma)

E.C (D.K.Ranganath)

MEFA (M.Vijaya Lakshmi)

N.T (K.Varuna)

PS-I (L.Veeranjaneyulu)

EM-II (D.Sai Prabhakar Rao)

Friday

STLD (O.Nageshwaramma)

EM-II (D.Sai Prabhakar Rao)

N.T (K.Varuna)

MEFA (M.Vijaya Lakshmi)

E.C (D.K.Ranganath)

N.T (K.Varuna)

PS-I (L.Veeranjaneyulu)

Saturday

N.T (K.Varuna)

STLD (O.Nageshwaramma)

MEFA (M.Vijaya Lakshmi)

STLD (O.Nageshwaramma)

EM-II (D.Sai Prabhakar Rao)

PS-I (L.Veeranjaneyulu)

MEFA (M.Vijaya Lakshmi)











B.Tech: III Year  II Semester                                                                      Room No. 502

Day/Time

9.40-10.30

10.30-11.20

11.20-12.10

12.10-1.00

L

U

N

C

H

1.50-2.40

2.40-3.30

3.30-4.20

Monday

EM (Y.Shwetha)

RES (K.Varuna)

PSD (S.Srikanth)

MPMC (K.Varalakshmi)

CMPS (B.Sampath Kumar)

EM (Y.Shwetha)

Sports

Tuesday

CMPS (B.Sampath Kumar)

PSD (S.Srikanth)

MPMC (K.Varalakshmi)

RES (K.Varuna)

EM (Y.Shwetha)

ES (Jamalluddin)

RES (K.Varuna)

Wednesday

MPMC (K.Varalakshmi)

PSD (S.Srikanth)

CMPS (B.Sampath Kumar)

RES (K.Varuna)

EM (Y.Shwetha)

ES (Jamalluddin)

Thursday

ES (Jamalluddin)

PE & SIM  LAB / Library / Sports (Ch.Shravani)

PSD (S.Srikanth)

CMPS (B.Sampath Kumar)

SPorts

Friday

RES (K.Varuna)

CMPS (B.Sampath Kumar)

EM (Y.Shwetha)

LIBRARY

PE & SIM  LAB / Library / Sports  (Ch.Shravani)

Saturday

PSD (S.Srikanth)

MPMC (K.Varalakshmi)

ES (Jamalluddin)

AECS LAB (B.Rajeshwari)











B.Tech: IV Year  II Semester                                                                      Room No. 104

Day/Time

9.40-10.30

10.30-11.20

11.20-12.10

12.10-1.00

L

U

N

C

H

1.50-2.40

2.40-3.30

3.30-4.20

Monday

NNFL (V. Kiran Babu)

SEMINAR (K.Sahitya Yadav)

LIBRARY

HVDC (Ch. Shravani)

EHVAC  (K.Sahitya Yadav)

Tuesday

HVDC (Ch. Shravani)

NNFL (V. Kiran Babu)

HVDC (Ch. Shravani)

EHVAC  (K.Sahitya Yadav)

NNFL (V. Kiran Babu)

SPORTS

Wednesday

NNFL (V. Kiran Babu)

SEMINAR (Y.Shwetha)

EHVAC (K.Sahitya Yadav)

EHVAC  (K.Sahitya Yadav)

HVDC (Ch. Shravani)

SEMINAR (Y.Shwetha)

Thursday

--

--

--

--

--

--

--

Friday

--

--

--

--

--

--

--

Saturday

--

--

--

--

--

--

--











M.Tech: I Year EPS                                                                               Room No. 104

Day/Time

9.40-10.30

10.30-11.20

11.20-12.10

12.10-1.00

L

U

N

C

H

1.50-2.40

2.40-3.30

3.30-4.20

Monday

--

--

--

--

--

--

--

Tuesday

--

--

--

--

--

--

--

Wednesday

--

--

--

--

--

--

--

Thursday

DA (K.Sahitya Yadav)

RE (I.Raghavendar)

FACTS (V.Kiran Babu)

MPMC (K.Vara Lakshmi)

Friday

FACTS (V.Kiran Babu)

APEC (Ch.Shravani)

RE (I.Raghavendar)

RPCM (B.Sampath Kumar)

MPMC (K.Vara Lakshmi)

DA (K.Sahitya Yadav)

Saturday

APEC (Ch.Shravani)

RPCM (B.Sampath Kumar)

M/C & PS LAB (V.Kiran Babu)











 
Latest News & Events
International Conference

  Third International Conference on Systems, ........ View details...

TSEAMCET

DETAILS    OF  LAST RANK OBTAINED BY THE ........ View details...

UGC 2 (F)&12(B)

RECOGNITION OF COLLEGE UNDER SECTION  2(F)&12(B) OF ........ View details...

Our Campus
Our Group of Institutions
Copyright©2011-2015 TKR Engineering College. All Rights Reserved. Web Designing by SGD Networks